İçeriğe geç

TİFLİS

Eski olmasına rağmen bir o kadar da estetik olan Tiflis’e gidişim çok plansız oldu. Buna rağmen çok keyifli bir gezi oldu diyebilirim.

Gürcistan’ın Batum şehrinde bol yağmurlu 3 gün gecirip kumarda zirve yapıp fena sayılmayacak bir para da kazandıktan sonra Batum’daki son günümde kalan zamanımı nasıl değerlendirmeliyim diye düşündüm. Yani son güne kadar belli değilmiydi diyeceksiniz. Değildi:) Bazen plansız,kafana göre takılmak daha keyif verici olabiliyor. Önce Gürcistan sınırlarında ne yapabilirim diye düşündüm ve haliyle de aklıma Tiflis geldi. Benim için hem farklı biryer hemde eve dönmekten daha iyi bir fikir olacaktı.

Sabah Batum’dan tren ile yola çıktım. Tren bileti yaklaşık olarak 40 Tl civarındaydı ve yolculuk 5 saat kadar sürdü. Tren oldukça konforlu ve yeniydi. Neden bilmiyorum ama sanki sovyetlerden kalma çok eski bir trenle gidecekmişim hissi vardı içimde:)

5 saatin sonunda Tiflis’e vardım. İyi bir metro hatları var. Metro ile hemen hemen heryere ulaşabilirsiniz. Metro kartı aldıktan sonra 50 kuruş gibi bir fiyat karşılığında metro ve otobüsleri hatta teleferiği bile kullanabilirsiniz.

Bu güzel şehir Tiflis için 2 gün gayet yeterli bir süre.

Peki nerelere gidelim neler yapalım?

 • Metekhi Kilisesi

Kula Nehri’nin kıyasında yaklaşık 20m yükseklikte bir alanda 12. yüzyılda inşa edilmiş. Kilisenin hemen yanında şehrin kurucusu Vakhtang Gorgasali’nin heykeli mevcut.

 • Narikala Kalesi

Metekhi Köprüsü’nden 1 Gel(2 tl) karşılığında teleferik ile çıkabilirsiniz. Dilerseniz yürüyerekte çıkmak mümkün ama biraz yorucu olabilir:)

Hoş bir manzarası ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz butikler var.

Yine aynı tepede şehrin de simgesi olan Mother of Georgia heykeli var. Ablanın bir elinde şarap bir elinde kılıç var. Düşmana kılıç dostada şarap sembolize edilmiş.

 • Old Tbilisi

Benim bulunmaktan en keyif aldığım yer. Roma’yı andıran dar sokakları, geleneksel evleri harika. Bir çok popüler kafeler, restoranlar , barlar da bu bölgede bulunuyor.

 • Barış Köprüsü

2010 yılında Kura Nehrinin üzerine yapılan 30000 led ışıklı köprü. İhtiyaçtan çok turistik bir görsellik ve Gürcistan’ın 21. yüzyılla bağını kurmak, geri kalmadığını göstermek için inşaa ettiği bir köprü. Özellikle akşamları estetik bir görüntü oluşturuyor. Köprü etrafında seyyar olarak tur ve hediyelik eşya satan insanlar da bulunuyor.

 • Sameba Katedrali

Uzaktan baktığınızda vayy be asırlık çınar şu katedrale bak diyebilirsiniz fakat katedralin yapılışı 2004 yılına dayanıyor. Yani çok yeni. Mimarisi muazzam. Eğer mimari ve dini yapılara ilginiz var ise görmeden geçmeyin derim.

 • Rustaveli Bulvarı

Ortaçağ’da yaşamış Gürcü şair Şota Rustaveli’nin isminin verildiği 1,5 km uzunluğunda ki cadde özgürlük meydanından başlıyor. Cadde boyu bir çok kafe,restoran ve mağaza bulunmakta.

Bunlar dışında ;

 • Şarap seviyorsanız bir çok lezzetli şarapları bulabileceğiniz bir yer.
 • 1 Lari ortalama 2 TL
 • Musluktan su içilebiliyor.
 • Konaklama için Aghmashenebeli Caddesi ’ ni öneririm. Hem canlı hem de yakının da metro durağı mevcut.
 • Gürcü votkası olarak bilinen chacha’yı deneyin. Şarap içilen ezilen üzümlerin posasının damıtılmasıyla yapılıyor.

4 Yorum

 1. Bulent Bulent

  Çok faydalı bir yazı olmuş tesekkurler

 2. İbrahim Misir İbrahim Misir

  Döktürmüşsün yine başkan 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir